Ave Maria!

Serdecznie zapraszamy dziewczęta pomiędzy 16 a 30 rokiem życia na rekolekcje organizowane w dniach 28.12.2021-1.01.2022.

Podczas rekolekcji, których tematem będą Ikony polskiej maryjności, przyjrzymy się osobom św. Maksymiliana M. Kolbego, bł. Stefana Wyszyńskiego oraz św. Jana Pawła II, którzy w sposób szczególny przyczynili się do podkreślenia roli Maryi w życiu człowieka.

Rekolekcje będą okazją do przeżycia końca roku kalendarzowego w atmosferze skupienia i modlitwy. Nie zabraknie również chwil wspólnej rekreacji i dzielenia świątecznej radości.

Więcej informacji oraz zapisy pod nr telefonu: +48 887 829 829 lub pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

We franciszkańskim kościele parafialnym Matki Bożej Anielskiej, 2 sierpnia 2021 roku, złożyły swoją profesję wieczystą trzy Siostry Franciszkanki Niepokalanej: s. Maria Agnella Jakubczak, s. Maria Lucia Bea i s. M. Jadwiga Teresa Rorot. Mszy św. sprawowanej przez Ojców OFM i zaprzyjaźnionych ze zgromadzeniem kapłanów, przewodniczył bp Michał Janocha. W uroczystości wzięły udział współsiostry, które przybyły na tę okazję z Włoch oraz rodzina profesek i bliscy.

Siostrom, które złożyły swoje śluby wieczyste życzymy opieki Niepokalanej i wytrwałości na drodze powołania.

A wszystkim, którzy otaczali je w tym czasie swoją modlitwą i wsparciem serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

Gniezno, uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego, 5 czerwca 1964

Najmilsze Dzieci Boże, Dzieci Moje!

W obliczu tajemnicy serca człowiek staje w milczącej zadumie, bo serce zawsze jest niezbadane i niezgłębione, bo po sercu można się wszystkiego spodziewać. Jednak z uwagi na charakter człowieka, istoty rozumnej i wolnej, pragnącej prawdy i miłości, można przypuścić, że serce jest bardziej ukrytą tajemnicą dobra aniżeli zła.

Rzeczą właściwą, dla serca jest miłować. A dopiero z przypadku, z jakiejś słabości, z chwilowej niedoli powstaje smutek, cierpienie i zło. Ale nic nie jest tak przeciwne sercu, jak samo zło. Te dwa pojęcia nie dają się absolutnie pogodzić. Odwołujemy się do serca wtedy, gdy oczekujemy od człowieka czegoś dobrego.

„Zawsze, gdy jest szczególnie ciężko, gdy ciemności ogarniają ziemię, a słońce już gaśnie i gwiazdy nie dają światłości, trzeba wszystko oddawać Maryi.”

Jakże te słowa, Sługi Bożego kard Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane w 1961 roku, są aktualne dziś, kiedy nasza Ojczyzna  i cały świat stoją w obliczu wielkiego zagrożenia, a my wszyscy oglądamy się wokoło, pytając skąd nam przyjdzie zbawienie i pomoc?

Krzyż z San Damiano (kościółek z VI lub VII w. położony ok. jednego kilometra od Asyżu), zwany Krzyżem Franciszkańskim stanowi relikwię zakonu franciszkańskiego, ponieważ Chrystus przemówił z niego do św. Franciszka, objawiając mu swoją wolę: Idź, napraw mój dom, który jak widzisz, cały idzie w ruinę. 

Krucyfiks jest prostą a zarazem niezwykle urzekającą ikoną bizantyjską o wpływach syryjskich wykonaną w XII w. przez nieznanego artystę w Umbrii. Już na pierwszy rzut oka zachwyca jej żywa kolorystyka. Dominują w niej trzy kolory: czerwony, złoty i czarny. Pierwszy symbolizuje miłość ofiarną, drugi – godność królewską i światło Boże, zaś trzeci – noc, grzech, śmierć i królestwo umarłych. 

 

Drogi Kapłanie, duszo wybrana i umiłowana przez Boga! Czy pamiętasz jeszcze dzień Twoich święceń kapłańskich: Nadzwyczajne i niezapomniane wydarzenie Twojego życia? Czy pamiętasz moment głębokiej ciszy, gdzie nie było ani pieśni, ani dźwięku organów, ani modlitw, a jedynie gest Biskupa, który nakładał na Ciebie ręce? Ta głęboka cisza wskazywała na to, że to nie człowiek działał w Tobie, ale Bóg. To Duch Święty który spoczął na Tobie, wszedł w Ciebie i przeobraził Cię: w tym momencie stałeś się kapłanem.

Rodzina odgrywa niezwykłą rolę w życiu człowieka i społeczeństwa, dlatego Kościół pragnie, aby wszystkie rodziny czerpały przykład z Najświętszej Maryi Panny, Jej przeczystego Oblubieńca Józefa oraz Jezusa, którzy tworzą Świętą Rodzinę z Nazaretu. Zwróćmy uwagę, że sam Syn Boży, aby przyjść do nas, zechciał się urodzić i żyć na łonie rodziny, podkreślając tym samym ważność i niezmienność tej najbardziej powszechnej i niezbędnej spośród struktur ludzkich.

Dziewiątego listopada bieżącego roku nasze Zgromadzenie obchodziło osiemnastą rocznicę zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską. Z tej okazji wspólnota z Pniewnika miała zaszczyt gościć u siebie Jego Ekscelencję ks. Biskupa Marka Solarczyka, biskupa pomocniczego diecezji Warszawsko-Praskiej. 

Ksiądz Biskup odprawił w naszej kaplicy Mszę Świętą, podczas której dokonał poświęcenia nowego tabernakulum i ołtarza, powstałych dzięki hojności Dobroczyńców. W wygłoszonej homilii zachęcał, by światło łaski i świętości nieustannie w nas płonęło i abyśmy mieli świadomość, że również i my jesteśmy żywym tabernakulum Pana Jezusa, który pragnie, by można było przez nas poznać Jego oraz Jego Tajemnicę.

Copyright © 2021 Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Niepokalanej